British Soap Awards 2014: fuld liste over vindere afsløret

British Soap Awards 2014: fuld liste over vindere afsløret

Hollyoaks har taget prisen for bedste britiske sæbe ved årets British Soap Awards, efter Channel 4-sæben toppede nominationslisten med 20 nikker. Men det var Julie Hesmondhalghs afgang fra Coronation Street, der skaffede sig løvens andel af præmierne ved ceremonien i aften i Londons Hackney Empire. Blandt priserne for Hayleys død var bedste skuespillerinde for Hesmondhalgh selv, bedste skuespiller for skærmmand David Neilson (som spiller Roy Cropper) og anerkendelse for Storyline og Single Episode.



Reklame

Præmierne, hostet af Phillip Schofield, bliver vist kl. 20.15 i aften på ITV, men du kan finde en komplet liste over vindere nedenfor:

SEXIEST MAND (præsenteret af Ashley Roberts og Myleene Klass)

VINDER: Danny Mac (Dodger Savage, Hollyoaks)

ANDRE NOMINEEREDE

Ashley Taylor Dawson (Darren Osborne, Hollyoaks)
Danny Dyer (Mick Carter, EastEnders)
Ryan Thomas (Jason Grimshaw, Coronation Street)
Matthew Wolfenden (David Metcalfe, Emmerdale

SEXIEST KVINDE (præsenteret af Ashley Banjo og Perri Kiely)

VINDER: Michelle Keegan (Tina McIntyre, Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Georgia May Foote (Katy Armstrong, Coronation Street)
Jacqueline Jossa (Lauren Branning, EastEnders)
Jennifer Metcalfe (Mercedes Browning, Hollyoaks)
Jorgie Porter (Theresa McQueen, Hollyoaks)

ÅRETS VILLAIN (præsenteret af Martin Kemp)

VINDER: Anna Passey (Sienna Blake, Hollyoaks)

ANDRE NOMINEEREDE

Jesse Birdsall (Fraser Black, Hollyoaks)
Charlie Brooks (Janine Butcher, EastEnders)
Dominic Power (Cameron Murray, Emmerdale)
Greg Wood (Trevor Royle, Hollyoaks)

BEDSTE AKTØR (præsenteret af Lynda La Plante)

VINDER: David Neilson (Roy Cropper, Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Danny Dyer (Mick Carter, EastEnders)
Jeff Hordley (Cain Dingle, Emmerdale)
Kieron Richardson (Ste Hay, Hollyoaks)
Jeremy Sheffield (Patrick Blake, Hollyoaks)

BEDSTE AKTRESSE (præsenteret af Colin Salmon)

VINDER: Julie Hesmondhalgh (Hayley Cropper, Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Lindsey Coulson (Carol Jackson, EastEnders)
Stephanie Davis (Sinead Roscoe, Hollyoaks)
Nikki Sanderson (Maxine Minniver, Hollyoaks)
Lacey Turner (Stacey Branning, EastEnders)

BEDSTE KOMEDIEYDELSE (præsenteret af Vic Reeves)

VINDER: Simon Gregson (Steve McDonald, Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Linda Henry (Shirley Carter, EastEnders)
Sarah Moyle (Valerie Pitman, læger)
Laura Norton (Kerry Wyatt, Emmerdale)
Dan Tetsell (Jim McGinn, Hollyoaks)

BEDSTE UNGE YDELSE (præsenteret af Joey Essex og Dani Harmer)

VINDER: Ellis Hollins (Tom Cunningham, Hollyoaks)

ANDRE NOMINEEREDE

Alex Bain (Simon Barlow, Coronation Street)
Mimi Keene (Cindy Williams, EastEnders)
Joe Warren-Plant (Jacob Gallagher, Emmerdale)
Oliver Woollford (Tom Finlayson, læger)

ÅRETS SPEKTAKULÆRE SCENE (præsenteret af David Weir og David Seaman)

VINDER: Woolpack oversvømmelse og belejring (Emmerdale)

ANDRE NOMINEEREDE

Nick og Davids bilulykke (Coronation Street)
Åbning af Austenland (læger)
Johnny kommer ud til Mick (EastEnders)
Hollyoaks Blast (Hollyoaks)

BEDSTE PARTNERSKAB PÅ SKÆRMEN (præsenteret af Marvin og Rochelle Humes)

VINDERE: David Neilson og Julie Hesmondhalgh (Roy og Hayley Cropper, Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Danielle Henry og Lu Corfield (Mandy Marquez og Lois Wilson, læger)
Kellie Bright og Danny Dyer (Linda og Mick Carter, EastEnders)
Charlie Hardwick og Chris Chittell (Val og Eric Pollard, Emmerdale)
Jennifer Metcalfe og Joseph Thompson (Mercedes McQueen og Dr Paul Browning, Hollyoaks)

BEDSTE NYKOMMER (præsenteret af Sam Bailey og Charlotte Hawkins)

VINDER: Maddy Hill (Nancy Carter, EastEnders)

ANDRE NOMINEEREDE

Charlie Clapham (Freddie Roscoe, Hollyoaks)
Amy Kelly (Maddie Heath, Coronation Street)
Michael Parr (Ross Barton, Emmerdale)

BEDSTE DRAMATISKE YDELSE (præsenteret af Lesley Nicol og Roger Allam)

VINDER: David Neilson (Roy Cropper (Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Lindsey Coulson (Carol Jackson, EastEnders)
Stephanie Davis (Sinead Roscoe, Hollyoaks)
Chris Walker (Rob Hollins, læger)
Charley Webb (Debbie Dingle, Emmerdale)
Stephanie Davis (Sinead Roscoe, Hollyoaks)

BEDSTE STORYLINE (præsenteret af Ray Meagher og Ada Nicodemou)

VINDER: Hayleys kræft (Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Jas stalking (Læger)
Hej Stacey, farvel Janine (EastEnders)
Killer Cameron (Emmerdale)
Sienna stjæler Nancys liv (Hollyoaks)

BEDSTE ENKELTE EPISODE (præsenteret af Sir Terry Wogan)

VINDER: Hayleys død (Coronation Street)

ANDRE NOMINEEREDE

Hayleys død (Coronation Street)
'Perfekt' (læger)
Lucys død - eftervirkningen (EastEnders)
Woolpack belejringen (Emmerdale)
John Pauls voldtægtsprov (Hollyoaks)

UDSTÅENDE PRESTATION - præsenteret af Brian Capron og Judi Hayfield (Coronation Street casting director) til Helen Worth (Coronation Street)

ENESTÅENDE PRESTATION (OFF-SCREEN) - præsenteret af Barbara Windsor til Carolyn Weinstein (Company Manager, EastEnders)

Reklame

BEDSTE BRITISK SÅB- præsenteret af Sir Ian McKellen til Hollyoaks